Prawo

Rykoszetem w wierzycieli i dłużników, czyli kto ucierpi na wprowadzeniu podatku VAT od czynności komorniczych

O tym, że egzekucja jest kosztowna wiadomo nie od dziś, jednak dopiero wkrótce, zarówno dłużnicy, jak i wierzyciele odczują, że może być jeszcze drożej.

9 czerwca 2015 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wykonywanych przez komorników sądowych, zgodnie z którą czynności egzekucyjne należy uznać jako podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT świadczenie usług za wynagrodzeniem.

W związku z powyższym od dnia wejścia w życie, tj. 1 października 2015 r. do wszystkich czynności komorniczych będą miały zastosowanie ogólne zasady rozliczania podatku VAT.

Nasuwa się zatem pytanie, dla kogo komornik świadczy usługę?

Ministerstwo chce, aby komornik wystawiał faktury i dla wierzycieli, i dla dłużników. Można by uznać, że owy funkcjonariusz publiczny wykonuje pewną usługę dla wierzyciela, mającą postać pomocy w wyegzekwowaniu należnego mu świadczenia. Ale dla dłużnika? Komornicy żartują, że to jest usługa „uwolnienia od długu”, natomiast resort z powagą nazywa: zwolnieniem dłużnika od posiadania długu.

Nowe przepisy bez wątpienia wprowadzą nadmiar papierkowej roboty, setki tysięcy wystawianych faktur, a co za tym idzie, wzrost kosztów.

Obecnie w przypadku dochodzenia roszczeń pieniężnych opłata egzekucyjna wynosi 15 proc. wartości ściągniętego świadczenia. Koszt zabezpieczenia roszczenia to 2 proc. jego wartości. Za egzekucję odebrania rzeczy komornik pobiera 50 proc. przeciętnej miesięcznej pensji, spis inwentarza – 10 proc. średniej płacy za każdą rozpoczętą godzinę. 40-procentowa opłata należy się za opróżnienie lokalu z rzeczy lub osób czy wprowadzenie zarządcy w zarząd nieruchomości. To jedynie kilka przykładów opłat, które są elementem wynagrodzenia komorników.

Komornicy podniosą opłaty, ale w rzeczywistości VAT zapłacą dłużnicy. I to nie wszyscy. Wydzielona zostanie uprzywilejowana: grupa zadłużonych przedsiębiorców, ponieważ ci VAT rozliczą oraz grupa dyskryminowana: osoby prywatne.

Nie bez przyczyny rodzi się obawa, że doliczanie VAT-u do stawek podniesie koszty egzekucji i utrudni dochodzenie swoich słusznych roszczeń. Już dziś część wierzycieli, obawiając się nieskutecznej egzekucji i kosztów, odpuszcza ściganie dłużników.
Efekty opodatkowania czynności komorniczych podatkiem od towarów i usług będzie można oceniać już wkrótce, niepokojący jest jednak fakt, iż do wprowadzenia tak istotnych zmian wystarczyła zaledwie odmienna interpretacja przepisów.

Autor:

Katarzyna Miłek

Biznes Partner

ul. Bankowa 9/10

62-800 Kalisz

Tel +48 62 593 14 33

Fax +48 62 590 33 82

kancelaria@partnerbiznes.net

www.partnerbiznes.net

Rekomendowane

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz Login