Windykacja

„Zarządzanie wierzytelnościami” czy „windykacja”?

Wypowiedzi o tym, gdzie tkwi różnica, co odróżnia te pojęcia oraz czy „ludzkie” podejście do zarządzania długiem staje się warunkiem jego spłaty i czego oczekują klienci, udzielił Członek Zarządu EULEO – Piotr Kaźmierczak.

Pojęcie „windykacja” rzeczywiście budzi pewne negatywne skojarzenia i zdarza się, że jest zastępowane przez bardziej neutralne określenia, jak np. „zarządzanie wierzytelnościami”. Należy jednak pamiętać, że są to pojęcia mające całkowicie różne znaczenie i wykorzystywanie ich wyłącznie w kontekście odzyskiwania pieniędzy od dłużników jest błędem. Zarządzanie należnościami (wierzytelnościami) nie jest działaniem doraźnym. To proces, który pozwala na kompleksowe zabezpieczenie finansów firmy, przyśpieszenie spływu należności i unikanie nieuczciwych kontrahentów. Może się rozpocząć jeszcze zanim dojdzie to transakcji, a w jego skład wchodzą m.in.: audyt bezpieczeństwa należności, weryfikacja wiarygodności klientów, raporty gospodarcze, monitoring faktur czy właśnie windykacja, która jest tu tylko jednym z elementów.

Coraz większa popularność „zarządzania należnościami” wynika nie tyle z kwestii wizerunkowych, co ze wzrostu świadomości przedsiębiorców. Jeszcze kilka lat temu standardem było zwracanie się o pomoc do firm windykacyjnych dopiero w momencie, w którym suma niezapłaconych faktur osiągała niepokojące wartości. Obecnie coraz więcej firm stawia na działania prewencyjne, pozyskiwanie informacji o kontrahentach czy stały monitoring płatności. Efektem tych działań jest znaczne ograniczenie liczby przeterminowanych należności, które trafiają do windykacji i utrzymanie płynności finansowej na stałym, bezpiecznym poziomie. Właśnie tego oczekują klienci.
Co najistotniejsze, zarządzanie należnościami jest procesem w pełni skalowalnym i dostępnym dla każdego. Można go łatwo wdrożyć i dopasować do przyjętej polityki handlowej, rodzaju działalności czy specyfiki danej branży. Nie potrzeba ogromnych nakładów finansowych, tworzenia nowych działów czy całkowitej reorganizacji dotychczasowych zasad i procedur. Istnieją specjalne narzędzia on-line, np. platforma Rozważna Firma, które pozwalają w prosty sposób uruchomić i optymalizować prowadzone działania. Dzięki takim rozwiązaniom efektywne zarządzanie należnościami sprawdzi się zarówno w przypadku dużych firm o międzynarodowym zasięgu jak i jednoosobowych działalności świadczących usługi na lokalnym rynku.

Autor:

Piotr Kaźmierczak, Członek Zarządu EULEO 

piotr-kazmierczak-EULEO

euleo

EULEO Sp. z o.o. Sp.k.

ul. Bociana 22

31-231 Kraków

Tel +48 12 614 51 30

biuro@euleo.pl

www.wierzytelnosci.euleo.pl

Rekomendowane

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz Login