Windykacja

Windykacja a przedsiębiorczość – wspólny mianownik

Zastanawiałeś się kiedyś kim jest przedsiębiorca? W kodeksie cywilnym (art. 431) znajdziesz definicję, która mówi, że jest to osoba fizyczna prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową. Jest to oczywiście jedna z wielu definicji. Jak zachowuje się i działa przedsiębiorca? Warto zwrócić uwagę na cechy osobowości, które decydują o jego sukcesie. Umówmy się, nie każdy przedsiębiorca jest przedsiębiorczy.

Co wspólnego ma przedsiębiorczość z firmą windykacyjną? Na pierwszy rzut oka wydaje się, że niewiele, dlatego koniecznie przeczytaj ten tekst i dowiedz się, dlaczego już na początku swojej przygody z biznesem, nie musisz bać się współpracy z firmami windykacyjnymi.

Pierwsze kroki w biznesie: marka

Postanowiłeś zostawić za sobą pracę na etacie i podjąć ten ryzykowany krok założenia własnej działalności gospodarczej. Zdecydowałeś się na otworzenie agencji kreatywnej. Oczekujesz zleceń zarówno na projekty graficzne, jak i strony internetowe. Wkrótce planujesz zatrudnić specjalistów z różnych obszarów marketingu internetowego.

Po uporaniu się z całą biurokracją, w końcu zajmujesz się rozmowami z potencjalnymi kontrahentami. Decydując się na założenie biznesu, wiedziałeś, że nie będzie łatwo. Na szczęście udało Ci się pozyskać pierwszego klienta. Termin wykonania usługi jest dość krótki, ale oferowane pieniądze zdecydowanie to rekompensują.

Zadowolony z tempa swojej pracy, wysyłasz gotowy projekt i fakturę do klienta. Teraz pozostaje czekać na wynagrodzenie. No to czekasz… Minął miesiąc… I nic.

Nowy nie znaczy gorszy

Brak terminowego regulowania należności jest niestety często stosowaną praktyką wśród większych przedsiębiorstw wobec mniejszych, niedoświadczonych podmiotów gospodarczych.

Przedsiębiorca, który dopiero rozpoczyna pracę na własny rachunek, powinien pamiętać o tym, aby mieć na względzie dobro firmy. Działanie na korzyść firmy, to również umiejętność egzekwowania swoich należności oraz sprawne zarządzanie nimi.

Jeśli kontrahent staje się Twoim dłużnikiem, to nie możesz tego tolerować. To, że jesteś nowy w branży nie usprawiedliwia Twojej bierności w działaniu.

Egzekwowanie swoich należności, nie oznacza zupełnego zerwania więzi biznesowych. Przeciwnie, to sposób  na ustalenie nowych warunków współpracy i możliwość podkreślenia wartości wykonywanej pracy i szacunku do prowadzonej przez siebie działalności. Zauważ, że nie zdecydowałeś się na założenie organizacji non-profit, Twoja firma ma przynosić zysk, więc odzyskanie należności powinno być dla Ciebie priorytetem.

 Jak odzyskać należności?

Jaki jest przedsiębiorca? Bez wątpienia odważny. Jego pierwszym odważnym krokiem była decyzja o założeniu działalności gospodarczej. Teraz tę decyzję należy wspierać kolejnymi odważnymi decyzjami. Jedną z nich jest właśnie odzyskanie swoich należności.

Jak sprawić, aby dłużnik zwrócił dług i dalej pozostał z Tobą w dobrych relacjach? Odpowiedź jest prosta – postaw na profesjonalistów. Skonsultuj swoją sytuację z firmą windykacyjną.

Wiadomo, większość niedoświadczonych właścicieli ma na początku pewne obawy – to zrozumiałe – w końcu wcześniej z takich usług nie korzystałeś. Nie raz można usłyszeć różne, nieuzasadnione stereotypy, które skutecznie potrafią zrazić przedsiębiorcę do oddania swojej sprawy firmie windykacyjnej.

Spójrz na to jednak z innej perspektywy. Firma windykacyjna zatrudnia kompetentnych pracowników, mających doświadczenie w odzyskiwaniu należności zarówno dla małych, średnich jak i dużych przedsiębiorstw. To eksperci w swojej dziedzinie. Wiedzą, jak rozmawiać z dłużnikami, aby nie naruszyć Twojego dobrego imienia i wizerunku. Zależy im na sprawnym i korzystnym rozwiązaniu sprawy. Więc spokojnie, strach ma tylko wielkie oczy, rzeczywistość jest o wiele bardziej przyjazna.

Etyka biznesu z innej perspektywy

W biznesie, tak jak i w życiu codziennym możesz spotkać się z zachowaniem etycznym i nieetycznym. Jak myślisz, czy niepłacenie należności – w dodatku z premedytacją – jest etyczne czy nieetyczne? Wiesz, wychodzenie z założenia przez większe spółki, że mają prawo do samoczynnego przedłużenia terminu spłaty należności, cóż jest co najmniej nie w porządku. Mniejszy – podobnie jak nowy – nie znaczy gorszy. To właśnie mniejszym, nowym firmom, trudniej jest utrzymać płynność finansową i każda zwłoka z zapłatą za świadczone przez nie usługi lub kupiony towar, może postawić je w roli dłużnika.

Jako przedsiębiorca na swojej drodze spotkasz nie tylko kontrahentów, którzy nie płacą w terminie, spotkasz też oszustów i bankrutów. Tym ostatnim szczerze współczuję, każdemu noga może się powinąć. Oszustów jednak nie należy tolerować. Oszust z góry wie, że ani teraz ani później nie będzie regulował swoich należności. Jeśli trafisz na oszusta to nawet się nie zastanawiaj, od razu skieruj sprawę do firmy windykacyjnej, która pomoże Ci załatwić sprawę na drodze sądowej.

Etyka biznesu nakazuje postępowanie w zgodzie z obowiązującym prawem. Zawarcie umowy cywilnoprawnej jest wiążące, co oczywiście wynika z kodeksu cywilnego. Umowa określa kwotę zapłaty za towar lub usługę, w związku z tym etyczne jest uregulowanie należności przez kontrahenta. Nie możesz więc wpędzać się w poczucie winy, czy też wahać się w związku z egzekwowaniem długów, pieniędzy, które często decydują o płynności finansowej wierzyciela.

Pamiętaj, skuteczny przedsiębiorca jest odważny, a odwaga bez wątpienia idzie w parze z przedsiębiorczością. Sprawne zarządzanie należnościami to klucz do rozwoju organizacji w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu i wśród coraz to silniejszej konkurencji. Czas pobłażania już dawno się skończył. Jeśli chcesz przetrwać na rynku przynajmniej przez dwa lata, to nie możesz bać się podejmować odważnych decyzji, mających wpływ na funkcjonowanie Twojej firmy.

Autor:

euleo

EULEO Sp. z o.o. Sp.k.

ul. Bociana 22

31-231 Kraków

Tel +48 12 614 51 30

biuro@euleo.pl

www.wierzytelnosci.euleo.pl

Rekomendowane

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz Login