Finanse

Rewolucyjne 500+

Czy rządowy program „Rodzina 500 plus” wspierając rodziny w efekcie pomoże polskiej gospodarce? Na co faktycznie zostaną wydane otrzymane pieniądze? Ustawodawca zakłada zwiększenie konsumpcji, co więcej zapowiada kontrolę nad wydatkowaniem środków zgodnie z ich przeznaczeniem. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że znajdzie się grono osób chcących te pieniądze zaoszczędzić lub spłacić zadłużenia. Bez wątpienia, miesięczny zastrzyk gotówki będzie ratunkiem dla wielu, zwłaszcza zadłużonych, rodzin.

Analizując wszelkie zmiany ustawodawcze warto zauważyć, że każde działanie rządzących dotyczące ekonomii wywołuje pewnego rodzaju „efekt motyla”, czyli jedna decyzja może mieć wpływ na inne dziedziny życia gospodarczego. Skuteczność tych działań zależy, więc w dużej mierze od umiejętności przewidzenia ich ewentualnych skutków. Co zatem spowoduje program „Rodzina 500+”?

Z pewnością możemy spodziewać się wzrostu gospodarczego. Jak przewiduje NBP: PKB w Polsce od II kw. 2016 r. do połowy 2017 r. utrzymywać się będzie na podwyższonym poziomie, do czego przyczyni się przyspieszenie tempa wzrostu konsumpcji gospodarstw domowych. Jednakże wzrost konsumpcji, pomimo że krótkoterminowo będzie miał pozytywny wpływ na gospodarkę, z czasem poprzez wprowadzenie większej ilości środka płatniczego w obieg, może spowodować podwyżkę cen, czyli zwiększenie poziomu inflacji.

Przedsiębiorcy obawiają się również negatywnego wpływu na rynek pracy – wiele kobiet wybierze macierzyństwo „w pełnym wymiarze” zamiast pracy. Prawdopodobny jest także scenariusz, jaki można zaobserwować w Szwecji, czy Wielkiej Brytanii, gdzie bardzo duże grupy społeczne żyją z tzw. „państwowego socjalu”.

W kontekście zadłużeń, rodziny mają możliwość poprawienia swojej dotychczasowej sytuacji finansowej, a program może stać się motorem do wyjścia na prostą. Wszystko zależy jednak od indywidualnego podejścia do kwestii zadłużenia. Dodatkowa kwota równie dobrze, może zachęcić dłużników, zmęczonych nieustannym wiązaniem końca z końcem, do zaciągnięcia kolejnych zobowiązań. Z jednej strony zobowiązany pogłębi wysokość dotychczasowego zadłużenia, z drugiej może stracić gotówkowe wsparcie w ramach programu, w następstwie jego niewłaściwego wydatkowania.

Jak więc będzie się teraz przedstawiała ich zdolność kredytowa?

Eksperci mają duże wątpliwości wobec faktu, czy banki zdecydują się uwzględniać świadczenie 500 zł w ramach udzielanych przez siebie kredytów hipotecznych. Inaczej sytuacja będzie wyglądać w przypadku kredytów gotówkowych. Bardzo prawdopodobne jest to, że w tym aspekcie banki zdecydują się na uwzględnianie środków z programu w procesie badania zdolności kredytowej.

Najważniejszym kierunkiem w tworzeniu przez banki oferty związanej z uruchomieniem wypłat będzie przede wszystkim promowanie programów i lokat, w ramach zachęty do długoterminowego, bezpiecznego oszczędzania. To doskonała okazja do tego, by opracować nowe specjalne usługi konkretnie dla tej grupy klientów.

Reasumując, warto mieć nadzieję, że program ten jest szansą na poprawę poziomu życia 2,7 mln rodzin, a w konsekwencji antidotum na niż demograficzny w Polsce. Osobiście jednak jestem zwolenniczką motywowania poprzez dawanie „wędki”, zamiast „ryby”. Z psychologicznego punktu widzenia człowiek, dostając do ręki gotowe rozwiązanie problemu, mimo początkowej radości i satysfakcji, szybko traci chęci do działania. Łatwo zdobyty pieniądz, często równie łatwo i bezmyślnie zostaje stracony. Ponadczasowym zdaje się być twierdzenie Adama Smith’a, że: „ źródłem bogactwa narodów jest praca ludzka”, nie natomiast dotacje i programy rządowe.

Autor:

Katarzyna Miłek

Biznes Partner

ul. Bankowa 9/10

62-800 Kalisz

Tel +48 62 593 14 33

Fax +48 62 590 33 82

kancelaria@partnerbiznes.net

www.partnerbiznes.net

Rekomendowane

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz Login